Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   


PAP
POLSKA EUROPEJSKIM CENTRUM USŁUG?


Przybywających na obrady V FORUM OUTSOURCINGU ogarnia zaskoczenie : scenografia jest niezwykła jak na tego typu spotkania : po środku wielkiej sali hotelu Hyatt widze wydzielony kwadrat dla panelistów, ekspertów, przedstawicieli rządu, samorządowców i - co najważniejsze - przedstawicieli wyższych uczelni. Ten jasno oświetlony kwadrat dużej sali przypomina ring na bokserskich meczach a uczestnicy V FORUM siedzą na wznoszacych sie coraz wyżej trybunach. To sie podoba od pierwszej chwili. Zapowiada niezwykłe wydarzenie.

A więc starcie...Czego ma dotyczyć ?

Pod hasłem outsourcingu kryją się usługi. Ta najbardziej pożądana część dochodu narodowego gdyż korzysta ona z nowoczesności, innowacyjności, wiedzy. Wiedzy edukacyjnej, ekonomicznej, językowej , prawniczej. Usługi to ksiegowanie, wynajem lokali, nauka języków, doradztwo w zakresie inwestowania, porady prawne, i mnóstwo innych działań. Usługi to ogromna część polskiego dochodu sięgająca 20 - 25% PKB.

Jesli ring, to kto jest przeciwnikiem ?

Gdzie pojawia się różnica zdań ?

Najpierw wyliczmy tych, którzy znaleźli sie na tej oświetlonej scenie-ringu. To przedstawiciele rządu, samorządów (różnego szczebla), biznesu oraz wyższych uczelni. Jesli ktos liczył na kłótnie lub starcie - rozczarował sie. Piąte Forum to była to rzetelna praca polegająca na szukaniu najlepszych rozwiązań. Na dzieleniu się zdobytym doswiadczeniem. Powszechne było przekonanie, że Polska może jeszcze wiele zrobic aby outsourcing czyli usługi zlecone stały się naszą polską specjalnością.

W pewnej chwili ogromny postęp w tej dziedzinie zebranym uświadomił dr Andrzej Olechowski. Zapytał : czy zauważyliście, że Państwo Polskie najpierw oddało w outsourcing edukację zezwalając na prywatne szkoły, dalej dużą część administracji tworząc samorządy, a nawet oddało kontrolę granic co niedawno wydawało się niemozliwe. Rozważane są wiezienia jako usługa...A czy rezygnacja z przymusowego poboru do wojska to nie jest krok w strone powierzenia usług obronnych wyspecjalizowanej strukturze jaka jest zawodowa armia ?

Wiceminister Gospodarki Rafał Baniak przypomniał że w Polsce studiują prawie 2 miliony osób a co dziesąaty student Unii Europejskiej jest Polakiem. Musimy wykorzystać wykształcenie Polaków i potencjał polskich wyższych uczelni, rzekł.

Musze powiedziec jako obserwator, że na konferencji na przemian mówiło sie po polsku i angielsku a prawie nikt z Polaków nie sięgał po aparaciki do tłumaczenia. Nakładali je przybysze z różnych stron świata gdy prezentacje odbywały sie po polsku. Skomentował to jeden z moderatorów dyskusji, Sławomir Majman, prezes PAIIZ : gdy 15 lat temu ktos chciał zainwestować w Polsce i założyć biuro księgowe, nie potrafił znaleźć 10 ksiegowych znajacych angielski...

Ogromnie podobały mi się wystąpienia miast które bilansowały zasoby do zaoferowania zagranicznym inwestorom. Było to wyliczenie nie tylko powierzchni biurowej, zasobów ludzkich, ale także kortów tenisowych, pól golfowych, klubów fitness, krytych basenów. Tak, bo to tworzy jakość zycia dla inwestorów, którzy zamierzają kierować swymi inwestycjami na miejscu.

Z wielka uwaga relacjonowali swe kontakty z biznesem oraz inwestorami przedstawiciele uczelni. Rozwijane są te kierunki kształcenia, na które jest popyt rynku pracy. Uczelnie chetnie słuchaja rad a ze swej strony komunikują o kierunkach badań i dostępnych wynikach.

Co zatem jest sukcesem V FORUM outsourcingu ?

To wyliczenie przeszkód biurokratycznych, trudności w przepływie informacji, niezrozumienie roli usług przez te szczeble administracji, które wydaja rozmaite zezwolenia czy zatwierdzają plany. Szczególnie to jest widoczne w budownictwie. Ze strony wszystkich uczestników słyszałem wypowiedzi o celowosci takich narad gdzie wszyscy uczestnicy ringu mogą zabrac głos, wzajemnie sie wspierać i motywować. Ogromną role odegrało perfekcyjne przygotowanie wielonarodowej konferencji przez ROADSHOW POLSKA. Żelazna dyscyplina wystąpień, świetne materiały pomocnicze pomagajace zaplanować udział w dyskusji, doskonała strona techniczna gdzie wielkie ekrany pozwalały obserwować przebieg obrad nawet przy kawie w kuluarach, wszystko to tworzyło nastrój skupionej pracy prawie 200 osób. Brawo ! Pora by Polska stała sie najważniejszym usługodawcą w Europie.

rL

Źródło: Polska Agencja Prasowa (PAP)