Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   

Outsourcing jest szansą dla Polski
WNP.pl, 24.10.2007


W krajach starej UE rynek usług tworzy 70 proc. wartości PKB, wg analiz OECD w Polsce udział ten wynosi ok. 55 proc.

Według Instytutu Gartnera światowy rynek outsourcingu w branży IT osiągnie w 2007 r. wartość 50 mld dolarów.– Co roku szkoły wyższe opuszcza 40 tys. absolwentów kierunków informatycznych. Nasi studenci zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach IT. Już dziś 300 polskich inżynierów pracuje w Dolinie Krzemowej – powiedział Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki podczas Forum Outsourcingu Roadshow, jakie odbyło się w Warszawie.

Minister zwrócił uwagę na rozwijający się w Polsce sektor usług BPO (Business Process Offshoring). – W 2006 r. udział tej branży w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Polsce wyniósł 14 proc., a w 2007 r. osiągnął poziom 22 proc. Przewidujemy, że do 2010 r. w tym sektorze będzie pracowało w Polsce ok. 550 tys. osób – zaznaczył.

50 proc. polskiego społeczeństwa nie osiągnęło jeszcze 35 roku życia, a na uczelniach wyższych studiuje ponad 2 mln osób – wymieniano podczas spotkania atuty naszego kraju. Studia biznesowe, społeczne i prawnicze co roku kończy ponad 200 tys. absolwentów, a studia inżynierskie – 43 tys. Polska oferuje granty bezpośrednie w ramach programów wieloletnich. Inwestor może otrzymać maksymalnie 5 tys. euro na utworzone miejsce pracy, uprzywilejowane są nowe etaty w usługach.

W sektorze BPO Ministerstwo Gospodarki udzieliło 121 mln zł. dotacji na inwestycje, których wartość wyniosła blisko 300 mln zł. Wygenerować mają one docelowo 3100 nowych miejsc pracy.

Anna Sieńko, dyrektor Global Technology Services z IBM Polska zwróciła uwagę na to, że polscy informatycy nie muszą wyjeżdżać z kraju, żeby znaleźć atrakcyjną ofertę zatrudnienia. – IBM utworzył laboratorium oprogramowania w Krakowie połączone ze światową siecią tego typu laboratoriów, m.in. z ośrodkiem w Stanach Zjednoczonych – powiedziała.