Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
 

 


Jacek Majchrowski
pierwszy wybrany bezpośrednio głosami mieszkańców Prezydent Miasta Krakowa

prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych. Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Sędzia Trybunału Stanu.

Urodził się 13 stycznia 1947 r. w Sosnowcu. W 1970 roku ukończył studia, a w 1974 r. zdobył tytuł doktora na Wydziale Prawa i Administracji UJ. W 1988 roku, jako jeden z najmłodszych w historii UJ uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk prawnych. Od 1987 do 1993 roku dziekan Wydziału Prawa i Administracji.

Jako Wojewoda Krakowski w latach 1996-1997, prof. Jacek Majchrowski przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i do podpisania wstępnej umowy o budowie Centrum Koncertowo-Kongresowego. Uratował przed likwidacją Teatr Stu. Ponadto, doprowadził do przeniesienia grobów żołnierzy radzieckich z krakowskich Plant na Cmentarz Rakowicki, kończąc tym samym ostry konflikt przybierający niejednokrotnie formę publicznych demonstracji.

Jako Prezydent Krakowa uporządkował wieloletnie zaniedbania w gospodarce gruntami i nieruchomościami; zwiększył dochody miasta przy założonej restrykcyjnej polityce finansowej, zainicjował współpracę z tanimi liniami lotniczymi, przyczynił się do intensywnego rozwoju turystyki, kultury i infrastruktury sportowej - dzięki niemu po wielu latach zaczęła się modernizacja stadionów Wisły, Cracovii, oraz obiektów "Hutnika". Prof. Majchrowski zainicjował program budowy boisk wielofunkcyjnych, krytych basenów oraz wielkich kompleksów rekreacyjno -sportowych, zakończył rewitalizację najważniejszych przestrzeni historycznych (Rynek, Planty, ul Floriańska)

Za jego kadencji zrealizowano najważniejsze, zaliczane do największych w Polsce inwestycje ekologiczne, przystąpiono do realizacji największego dotychczas oficjalnie przyjętego w Polsce projektu dot. rozbudowy i modernizacji transportu publicznego. Kraków znalazł się w ścisłej czołówce miast, które mogą pochwalić się umiejętnością pozyskiwania funduszy unijnych, (w różnego rodzaju projektach udało się pozyskać grubo ponad 1 miliard złotych), a także największym wysiłkiem inwestycyjnym w przeliczeniu na mieszkańca.

Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz wielu naukowych towarzystw zagranicznych, między innymi elitarnego Associazione degli Storici Europei. Zastępca Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Bordeaux.

Prof. Jacek Majchrowski jest autorem wielu opracowań naukowych oraz 14 książek historycznych, przede wszystkim dotyczących II Rzeczypospolitej. Ostatnia jego książka to wydana przez Księgarnię Akademicką "Pierwsza Kompania Kadrowa - portret oddziału".

Żonaty, ojciec dwóch synów, wnuk.

 
 
 
 
 
 
 
   
   
ORGANIZATOR:
 
 
 
PATRONI: