Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   

 

 

W piątek, 31 marca, odbyła się w Londynie konferencja "Poland Roadshow in the UK", która promowała obustronne stosunki gospodarcze i biznesowe pomiędzy Polska a Wielką Brytanią. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Roadshow Polska przy współpracy z AWR WPROST i PKPP Lewiatan. Uczestnikami konferencji była wyższa kadra zarządzająca spółek z obu krajów, przedstawiciele instytucji finansowych oraz agencji rządowych.

Prezes Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej Martin Oxley ocenia, że brytyjskie firmy są dość powściągliwe w inwestowaniu w Polsce i ościennych krajach. Piątkowa konferencja ma umożliwić przełamanie barier. Nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej położone są w sercu kontynentu i mają ugruntowaną pozycję w handlu między Wschodem a Zachodem. Jeśli połączyć to z aspektem wysokiej jakości, z cenowo wydajną produkcją, to nowe kraje okazują się być idealną platformą dla produkcji i dystrybucji. Outsourcing produkcji to nie jedyna możliwość inwestycji w Polsce. Inne to np. handel detaliczny, nieruchomości, turystyka czy fuzje i przejęcia.

Przystąpienie do UE nie zaszkodziło żadnemu sektorowi polskiej gospodarki, sama gospodarka okazała się zdolna do konkurowania na europejskim rynku, radykalne reformy się opłaciły, a rynek wciąż oferuje potencjał wzrostu, dużą stopę zwrotu kapitału i rozwoju firm - zapewniali polscy i brytyjscy biznesmeni na piątkowym Roadshow w Londynie.

W ocenie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) Jarosława Pietrasa, duże możliwości dla brytyjskiego i zagranicznego kapitału wiążą się z zagospodarowaniem wyasygnowanych dla Polski wielomiliardowych funduszy unijnych, zwłaszcza w zakresie rozwoju infrastruktury.

Według głównego doradcy ekonomicznego PricewaterhouseCoopers (PwC) prof. Witolda Orłowskiego, Polska oferuje zagranicznym inwestorom duży zwrot zainwestowanego kapitału. Jego przeciętna stopa wzrostu jest dwukrotnie wyższa niż w Hiszpanii i czterokrotnie wyższa niż w Niemczech.

Wśród słabych stron polskiego rynku prof. Orłowski wskazał m.in. nieefektywny sektor publiczny, stan finansów publicznych i opinię, że Polska jest krajem skorumpowanym. Wymienił też rozchwianą scenę polityczną oraz niedokończoną prywatyzację. Zastrzegł, że nie są to zjawiska występujące tylko w Polsce, lecz wspólne dla regionu.

Zdaniem prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" Henryki Bochniarz, Polska potrzebuje znaczenie głębszych reform systemowych, zwłaszcza w odniesieniu do rynku pracy, kodeksu pracy i podatków. Obecnie - według niej - ich tempo nie jest zadowalające, a powodem jest brak politycznej woli.

Prezes Kredyt Banku Ronnie Richardson widzi możliwości rozwoju w sektorze bankowości detalicznej, finansowaniu kredytu konsumpcyjnego oraz pożyczkach hipotecznych. Duży sukces na polskim rynku odniosła, zajmująca się pożyczkami gotówkowymi, firma Provident Poland, która działa na polskim rynku od 1997 r., a już w ub.r. wniosła 15 mln funtów zysku do macierzystej Provident Financial, a także spółka ubezpieczeniowa Skandia utworzona w 1999 r., która zdobyła już 5 proc. polskiego rynku ubezpieczeń na życie.

BZ WBK - należący do Grupy Allied Irish Banks - podziela optymistyczne prognozy dotyczący gospodarki krajowej i angażuje się w promowanie Polski wśród klientów na dwóch głównych rynkach Grupy: Wielkiej Brytanii i Irlandii, jako miejsca prowadzenia inwestycji i działalności.

Roadshow to cykl konferencji, których celem jest gospodarcza promocja Polski w krajach Unii Europejskiej oraz stworzenie platformy do nawiązania kontaktów biznesowych. Mamy nadzieję przyczynić się do wzrostu zainteresowania Polską wśród inwestorów zagranicznych - mówi Eva Krisztina Aboo, dyrektor generalna Roadshow Polska. Piątkowa konferencja w Londynie jest czwartą z cyklu "Roadshow". Jej wcześniejsze edycje odbyły się w Lizbonie, Brukseli i Frankfurcie.

Patronat nad konferencją objęli m.in. Prezydent RP, Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego, Związek Miast Polskich oraz Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.

Źródło: PAP

 
 
 
 
 
 
   
ORGANIZATOR:
 
 
 
 
 
PARTNER:
 
PATRON HONOROWY: