Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   
   


Koreański Shinchang zbuduje fabrykę w Gliwicach
21.02.2008

Kosztem ok. 27 mln zł koreańska firma Shinchang uruchomi w Gliwicach fabrykę akcesoriów do samochodów oraz ich silników. Pracę znajdzie 200 osób.

Zakład powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). O udzieleniu inwestorowi pozwolenia na działalność w Strefie poinformował Igor Jelonek z KSSE. Shinchang specjalizuje się m.in. w elementach elektronicznych, stosowanych w silnikach i wyposażeniu aut. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu produkującego części samochodowe.

W pierwszej fazie działalności inwestor planuje rozpoczęcie produkcji plastikowych części motoryzacyjnych, głównie dla koncernów Hyundai i Kia na Słowacji. W kolejnej fazie spółka chce poszerzyć ofertę o plastikowe komponenty do artykułów elektronicznych oraz gospodarstwa domowego. Przedsięwzięcie w KSSE da pracę ok. 200 osobom.

Shinchang Poland to drugi koreański inwestor w katowickiej Strefie. Jesienią ubiegłego roku na inwestycje w Dąbrowie Górniczej zdecydowała się spółka Korea Fuel-Tech Poland, należąca do Korea Fuel-Tech Corporation Inc. - spółki joint venture z grupy Italy Ergom Group.

Jak powiedział Igor Jelonek, inwestycjami na Śląsku interesują się też inni inwestorzy z Korei Południowej, z którymi prowadzone są rozmowy. Wzmożone zainteresowanie inwestycjami na Śląsku ze strony kooperantów koreańskich koncernów motoryzacyjnych jest jedną z przyczyn planowanego wkrótce powiększenia KSSE o blisko 135 ha.

Według prognoz Piotra Wojaczka, prezesa KSSE, w całym 2008 roku Strefa spodziewa się inwestycji o wartości ok. 1,5 mld zł oraz stworzenia łącznie co najmniej 2,5-3 tys. nowych miejsc pracy.

Źródło: PAP