Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   
   


Otwarcie fabryki Sharpa w Łysomicach
30.08.2007

Sharp otworzył swoją pierwszą w Europie fabrykę telewizorów ciekłokrystalicznych LCD Sharp Aquos w Łysomicach, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Japoński koncern zainwestował już 44 mln euro. Łączna wartość inwestycji to 150 mln. Do końca 2011 roku w fabryce Sharp pod Toruniem utworzonych zostanie 3000 miejsc pracy.

Zakłady Sharp Manufacturing Poland, wytwarzające od stycznia tego roku moduły LCD, rozpoczęły obecnie montaż całych odbiorników. Poza szklanymi panelami dostarczanymi z Japonii, wszystkie części pochodzić będą z podtoruńskiej fabryki. Produkowane telewizory Sharp Aquos trafią na rynek europejski. Dodatkowo zakłady w Łysomicach będą dostarczać do fabryk w Hiszpanii i Niemczech moduły LCD dla dużych telewizorów.

Zlokalizowanie fabryki pod Toruniem gwarantuje koncernowi dostęp do wykwalifikowanej kadry - absolwentów licznych ośrodków akademickich w województwie.

- Kraje takie, jak Polska, Czechy, Węgry i Słowacja wykazują duży wzrost sprzedaży telewizorów LCD, a ich znaczenie będzie w przyszłości rosło - powiedział Toshiyuki Tajima, poprzedni Prezes Zarządu Sharp Manufacturing Poland - Potencjał tego rynku zauważyliśmy już w początkowej fazie jego rozwoju, dlatego ulokowaliśmy naszą nową fabrykę w centrum tego kluczowego obszaru - dodał.

Europa jest największym na świecie rynkiem telewizorów ciekłokrystalicznych. Przewiduje się, że w 2011 roku skoncentruje się tu 30% ogólnego popytu. Fabryka w Polsce ma pomóc sprostać takiemu zapotrzebowaniu. Docelowa wielkość produkcji w 2011 roku to 10 mln modułów. Pozostałe zakłady Sharpa wytwarzające telewizory LCD znajdują się w Meksyku, Chinach, Malezji i Japonii.

Równocześnie z zakładami Sharp Manufacturing Poland w Łysomicach uroczyście otwarty został park przemysłowy Crystal Park. Na powierzchni 177 ha zlokalizują swoje zakłady poddostawcy Sharpa. Rozmieszczenie fabryk w niewielkiej odległości od siebie skróci czas dostaw i zmniejszy ich koszt.

Źródło: PAIiIZ