Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   
   


Biopaliwa w Infraparku
23.08.2007

Portugalski inwestor - spółka PRIO Biopaliwa wybuduje fabrykę biopaliw w Infraparku Police, na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki inwestycji wartej 75 mln zł powstanie 100 miejsc pracy.

Projekt inwestycyjny prowadzony był od kwietnia 2006 roku przez Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Portugalski inwestor podpisał w sierpniu umowę na zakup działki o powierzchni 8 ha pod budowę fabryki, która będzie produkowała biodiesel. Zakończenie prac planowane jest na pierwszą połowę 2010 roku. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie w pierwszym etapie 20, a docelowo 100 osób. Szacuje się, że inwestycja utworzy dodatkowo 500 nowych miejsc pracy w rolnictwie.

Surowe oleje rzepaku i soi transportowane będą do zakładu statkami i pociągami. W polickim zakładzie zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, które ograniczą zużycie wody w procesie rafinacji. Przewidywana produkcja to ok. 600 tys. ton biokomponentów do paliw oraz gotowego paliwa rocznie. Sprzedaż prowadzona będzie na rynkach lokalnych i europejskich. Sprzedawana będzie także lecytyna - produkt uboczny procesu - stosowana jako dodatek do żywności oraz w celach leczniczych.

PRIO wybrało park w Policach ze względu na status specjalnej strefy ekonomicznej, którym zostało objęte 5 ha terenu inwestycji. Ważnym argumentem była też bardzo dobra infrastruktura Polickiego Parku. Zakład pod Szczecinem to pierwsza w Polsce inwestycja tej spółki. 

Spółka PRIO jest jednym z liderów rynku biopaliw w Unii Europejskiej. Wchodzi w skład portugalskiego przemysłowo-energetycznego koncernu Martifer, istniejącego od 1990 roku. W Polsce działa już budowlana spółka tego koncernu - Martifer Polska Sp. z o.o.

Źródło: PAIiIZ