Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   


Ford rozważa inwestycję z Fiatem
13.08.2007

W ciągu kilku tygodni Ford podejmie decyzję o uruchomieniu w Tychach produkcji nowej linii samochodów miejskich. Wysokość nakładów firmy na nowe maszyny i urządzenia przekroczy 367 mln zł (94 mln euro).

Ford zamierza zrealizować projekt we współpracy z Fiatem w zakładach w Tychach. W ten sposób obie firmy osiągną daleko idące oszczędności. Koncern otrzymał już od polskiego rządu ostateczną ofertę wsparcia inwestycji za pomocą grantu inwestycyjnego.

- Proponujemy firmie 5 mln euro (18,9 mln zł) wsparcia. Dodatkowo Ford i Fiat zainwestują we wspólne urządzenia. Fiat też poniesie pewne koszty. Trudno oszacować wartość całego projektu - poinformował Wojciech Szelągowski, Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Przyjmując wsparcie inwestycyjne koncern zobowiąże się do współpracy z polskimi dostawcami. Zwykle Ministerstwo Gospodarki wymaga również, by zostało zadeklarowane stworzenie określonej ilości nowych miejsc pracy. Tym razem jednak warunek ten zostanie spełniony pośrednio, dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu produkcji i stopniowego zwiększania eksportu z polskiej fabryki.

Ford nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o inwestycji. -  Liczymy jednak na pozytywną ocenę możliwości polskiej branży motoryzacyjnej. Mam nadzieję, że inwestycja Forda w Polsce będzie kolejnym sygnałem dla inwestorów w tym priorytetowym sektorze. Ostatecznej odpowiedzi spodziewam się w ciągu kilku tygodni - powiedział  Wojciech Szelągowski.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2007 roku Ford sprzedał w Polsce blisko 13 tysięcy samochodów osobowych i ponad 2,4 tysiące samochodów towarowych. Popyt na pojazdy wyprodukowane przez koncern wciąż rośnie.

Źródło: PAIiIZ